Haberler

Bakanlık süt krizini çözmek için çalışıyor

Bakanlık süt krizini çözmek için çalışıyor

ÖRKOOP Başkanı Ünal Önal, süt tozu konusunda yaşanan krizi çözmek adına sanayicilere çağrı yapan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece’ye teşekkür etti

Başkan Önal, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bayram günlerinde sütün dökülmemesi için büyük bir gayret içerisinde olduğunu söyledi. Önal, arz fazlası sütle ilgili çözüm olarak ise yurt dışına ihraç edilmesi önerisinde bulundu.

Nazilli ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (ÖRKOOP) Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Önal, süt pazarında yaşanan sorunları değerlendirdi. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bu süreçteki gayretlerinin öneminden söz eden Önal, Bakanlığın, kendilerine bir telefon kadar yakın olduklarına vurgu yaptı.Önal, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece’ye süt tozu üretimi konusunda yaşanan krize müdahalesinden dolayı tüm süt üreticileri adına teşekkür etti. Sektörde yaşanan sıkıntılara değinen Önal, süt üretiminde Şubat ayında başlayan mevsimsel artışın yaşanan pandeminin pazara etkisi ile süt ve süt ürünlerine 1 Ocak’ta başlayan fiyat artışı nedeniyle tüketicinin alım gücünün düşmesinin Ramazan Bayramı’nın yaklaştığı günlerde süt sektörünü tıkadığını kaydetti.

ALIM GENİŞLEYEREK DEVAM EDİYOR

Süt tozu üretimi konusunda yaşanan soruna dikkat çeken Önal, “Tıkanma, pazardaki sıkıntılar ve Ramazan Bayramında bazı sanayici firmaların; bayram günlerinde 2 – 3 hatta 4 gün süt alamayacaklarını bildirmesiyle alevlenen kriz ve panik havasını görerek başvurduğumuz Tarım Bakanlığımız, geçen ay 1 Nisan itibariyle başladığı kooperatif ve birliklerin arz fazlası satılamayan sütlerinin tozlaştırarak Et ve Süt Kurumu aracılığıyla alımına genişleterek devam etmektedir” dedi. *Bakanlıktan aldıkları süt tozu kotalarını süt tozlaştırma tesislerinin yetersizliği nedeniyle yaptıramadıklarını belirten Önal, süt tozu tesislerinin ülke genelinde kapasitelerinin dolu olması sorunuyla karşılaştıklarını belirtti.

“IŞIKGECE’YE ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM”

Yaşanan krizde devreye Tarım ve Orman Bakanlığı’nın girdiğini belirten Önal, “Krizi önleyemeyince başvurduğumuz ve sanayicilere çağrı yaparak bayram tatillerini önlemeye çalışan Tarım Bakanlığımıza ve özellikle kendisini bizlere bir telefon kadar yakın gördüğümüz yaklaşık 3 aydır Tarım Bakan Yardımcılığı görevi yapan Ayşe Ayşin Işıkgece’ye kooperatifimize ve özellikle sütün yerde kalmaması için göreve geldiği günden beri gösterdiği gayretlerinden dolayı tüm süt üreticilerimiz adına teşekkür eder, şükranlarımı sunarım” dedi.

“MAĞDURİYET YAŞATIYOR”

Türkiye’de hemen hemen her yıl dönemsel olarak Ocak ayı ile Haziran ayları arasında yaşanan süt krizine dikkat çeken Önal, bu durumun uzun yıllardır başta üretici olmak üzere kooperatifler, birlikler, sanayici ve tüketiciye mağduriyet yaşatarak milli ekonominin de büyük ölçüde ekonomik kayba uğrattığını dile getirdi. Konuyla ilgili çözüm önerileri de paylaşan Önal, “Bu aylarda Bakanlığımız arz fazlası sütü mutlaka piyasadan çekip yurtdışına satmalıdır. Bunun en kısa yolu da süttozu olarak pazarlamaktır. Süttozu fiyatları son günlerde artan döviz fiyatları ile ülkemize zarar değil kar bile ettirecektir. Şu an dünya genelinde tonu 3 bin 100 dolarlarda olan süttozu 4-5 ay sonra 3 bin 400-3 bin 500 dolarlarda olabileceğini de öngörüyorum” ifadelerini kullandı.

SÜT TOZUNA İHRAÇ YOLU

Bu yolla devletin bir yandan süt krizini aşılmasını sağlarken bir yandan da para kazanabileceğinin altını çizen Önal, “Kısa vadede Tarım Bakanlığımız yasalarca ve uluslararası anlaşmalara sakıncası yoksa süt tozuna 4-5 yıl önce verdiği desteği tekrar vererek sanayicinin elindeki süt tozunu yurtdışına satarak para kazanmasını sağlayabilirse arz fazlası sütümüz bir anda yok edilecektir. Geçen yıl ülkemiz tereyağı ve krema ithal etmişti. Bu yıl ise Şubat ayından beri bizim gibi birlik ve kooperatifler, müteahhitler ve sanayici süt tozu yaptırdı ve piyasada krema bolluğu oluştu. Biz bunu da yurtdışına ihraç ederek piyasayı düzenlemiş olur ve sonuçta arz fazlası sütümüzü milli ekonomimize para kazandırarak yok edebiliriz” diye konuştu.

“GÜNLÜK 360 TON SÜTÜMÜZ VAR”

Önal, hemen hemen her yıl Ocak ayı ile Haziran ayı arasında yaşanan arz fazlası süt için 2016 yılında başlanan tozlaştırma ile alım uygulamasının devam etmesi gerektiğini söyledi. Bu aylarda il, birlik ve kooperatiflere verilen kotaların serbest bırakılması gerektiğini kaydeden Önal, “İl Tarım Müdürlüğü organizesinde bu aylarda satılamayan sütler hiç zorluk olmadan toza çevrilmelidir” dedi. Bir sitemini de dile getiren Önal, “ÖRKOOP olarak günlük 360 ton sütümüz var. 100 ton, 150 ton kota istediğimizde öcü gibi bakılıyoruz. Bizim bölgemiz sanayiye uzak bölge ve buradan Tekirdağ’a, Sakarya’ya, Balıkesir’e, Bursa’ya süt satıyoruz. Sanayici süt bırakacağında uzaklık ve 0,20-0,25 kuruş nakliye nedeniyle bizlerin sütünü bırakmaktadır” dedi.

“İLK SÜTÜ BİZ GÖNDERDİK”

2016’da Et ve Süt Kurumu süt alımına başladığı 16 Mart günü ilk sütü ÖRKOOP’un gönderdiğini belirten Önal, “O yüzden sütte krizi ilk yaşayan ve Tarım Bakanlığımıza başvuran bizim bölgemiz İzmir, Aydın, Muğla, Denizli illeri olmaktadır. Tarım Kredi Kooperatifleri bile biz ve bizim gibi kooperatif ve birliklerden 1 Nisan itibariyle süt bırakarak bizleri zor durumda bırakmışlardır. Bu yıl süt krizi diğer yıllardan farklı. Pandemi ve kapanmaların etkisiyle daha uzun ve daha kötü geçmektedir. Şu an kooperatif ve birlikler süt tozu için Bakanlığımızdan aldıkları kotayı dahi kullanamamaktadır. Sebebi, ülkemizdeki süt tozu tesislerinin yetersizliği olarak ortaya çıkmıştır. Süt tozlaştırma tesisleri biz ve bizim gibi öncelikli olarak örgütlere hizmet vermelidir” diye konuştu.

“SÜT TOZU TESİSİ İÇİN DESTEK VERİLMELİ”

Öncelikle kooperatif ve birliklere farklı il ve bölgelerde süt tozu tesisi yapımı için destek verilmesi ve yapılmasının sağlanması gerektiğine dikkat çeken Önal, “ÖRKOOP olarak bunu ilerleyen yıllarda devletimizin desteği ile yaparak bölgemizdeki tüm arz fazlası sütü değerlendirerek bölgemiz çiftçimiz ve ülke ekonomimize faydalı olmayı çok isteriz. Bu diğer bölgelerimizde de süt üretimi çok olan İzmir, Konya başta olmak üzere gerçekleştirilmeli. Gerekirse Türkşeker gibi birliklerde kendi süttozu tesislerini kurarak süt krizlerinde devreye girebilmelidir” dedi.

YEM FİYATLARINDAKİ ARTIŞA DİKKAT ÇEKTİ

Önal, üreticinin çaresizlik içinde olduğunu ve bölge üreticisinin şu an kuraklık ve sulama sorunlarını kara kara düşünürken, yem fiyatlarının her geçen gün arttığına vurgu yaptı. Yapılan zamlara değinen Önal, “Son 1 ay içinde 3 defa zam yapılarak 1 torba yemin 140-150 liraları bulması, pariteye göre bugün 1 litre sütü satıp 1,3 kg yem alabilmesi gerekiyor. Yem fiyatlarının süt fiyatlarını geçmesi üretimi tehlikeye sokarken bunlar yetmiyormuş gibi daha da kötüsü sanayicinin süt bırakmaya başlaması bölgemiz üreticilerini çileden çıkardı. Yem fiyatları ile ilgili Bakanlığımızın mutlaka önlem alması gerekmektedir. Sütteki gibi bir konsey kurularak, yem sanayicisinin kullandığı tüm hammadde ve girdiler Bakanlığımızın tarafından Yem fabrikalarına sabit fiyattan verilmeli ve her yeni süt fiyatı belirlenirken yem fiyatı da belirlenerek sabit paritede yem fiyatları tutulmasının sağlanması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

“BAKANLIĞIN GAYRETİNİ GÖRMEKTEYİM”*

Önal, kısa vadede yapılabilecek çözümün de önemine değinerek, şöyle devam etti: “Ancak şimdilik kısa zamanda üreten çiftçimizin karşısına, süt ve yem fiyatlarını düzenleyerek çiftçimizin hesabını bilerek üretim yapmasını sağlayabilecek çözümlerle girmemiz ve şimdilerde yem fiyatlarının yüksekliği nedeniyle zararın devlet desteğinin artırılarak tolere edileceğinin acilen açıklanması gerekiyor. Bakanlığımızda şu an olağanüstü gayretler görmekteyim, birçok sorunu kooperatifleşmeyle ve kooperatiflerle ortaklaşa çalışmalarla yapabiliriz. Ülkemizde Kooperatif ve kooperatifçiliği geliştirmeli ve desteklemeliyiz.”

KAYNAK : https://www.aydinhedef.com.tr/bakanlik-sut-krizini-cozmek-icin-calisiyor-21559h.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.