Haberler

Ör-Koop, bu yıl 3 proje İçin 13 milyon TL’lik yatırım yapacak

Kuruluşunun 42. yılını kutlayan
Ör-Koop (Nazilli ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi) o günden bu yana büyümesini sürdürüyor. Bu yıl ekipmanlarını yenileyip kapasitesini artırmak, yem tesisini büyütmek ve merkez binasını bulunduğu alanı rehabilite etmek için 3 proje yürütecek olan Ör-Koop, bunlar için toplam 13 milyon TL dolayında yatırım yapacak.
Geçen yıl 355 milyon TL ciro gerçekleştirdiklerini söyleyen Ör-Ko- op Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Önal, “2021 hedefimiz ise 550 milyon TL. Bünyemizde toplam 230 kişi çalışıyor. Ayrıca 50 dolayında tali toplayıcı ve nakliyeci bize hizmet veriyor. Aydın’ın 8 ilçesindeki 214 belde ve mahalleden süt topluyoruz. Aynı zamanda Muğla Kavaklıdere, Fethiye, Denizli Çivril gibi Aydın dışından da süt alabiliyoruz. Şu anda günlük 360 tonu bulan bir süt alımımız var. Bunların bir kısmını çiğ olarak satarken, bir bölümünü kendi mandıramızda yoğurt, peynir, ayran ve tereyağına dönüştürüyoruz” dedi.
Ana faaliyet konularının süt olduğunu anlatan Önal, “Ciromuzun yüzde 90’dan fazlası sütten geliyor. Aldığımız sütün 20-25 tonluk kısmını kendi mandıramızda işliyoruz. Zaten kapasitemiz 40 ton. Çok açılabilmemiz için yeni bir tesise ihtiyacımız var. Ama bu uzun vadeli bir hedef. 2021 için 3 projemiz var. Birincisi süt toplama işini daha ekonomik hale getirmek için TKDK desteği ile yürüttüğümüz proje. 9.5 milyon TL’lik bir projenin yüzde 50’si devlet destekli. TIR, tanker, süt toplama araçları, kamyonetler olmak üzere 23 yeni araç yanında süt soğutma tankları, forklift, jeneratör, laboratuvar araç gereçleri alacağız. Bu yıl tamamlanacak proje ile süt toplarkenki giderlerimizi düşürmek istiyoruz” diye konuştu.
İkinci projelerinin yem tesisiyle ilgili olduğunu belirten Önal, “Tesisimizde Maliye Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı kararıyla bir yıldır Türk Şeker markasıyla yem üretiliyor. Ege ve Akdeniz’deki kooperatifler bu yemleri kullanıyorlar. Devlet düşük bir karlılık hatta zararla, piyasada 140-150 TL’ye satılan yemi, 110 liraya veriyor. Kalitesi de çok yüksek olduğu için satışlar çığ gibi büyüyor. Bu nedenle kapasitesi yetersiz gelmeye başladı. 1.5 – 2 milyon TL’lik yatırımla tesisin saatte 20 ton olan kapasitesini 40 tona çıkarmak için yeni bir bant kuruyoruz. Yatırımı Ağustos’a kadar bitirmek istiyoruz. Bu yılki üçüncü projemizle de 1989’da kurulan kooperatifimizin mevcut yerini rehabilite edeceğiz. 1 milyon TL’lik yatırımla hem peyzaj düzenlemesi yapacağız, hem de burayı daha fonksiyonel hale getireceğiz” dedi.
Ürettikleri tereyağı, incir, yoğurt ve ayran için bir ulusal, iki de yerel marketler zinciri ile görüşmelerinin sürdüğünü dile getiren Önal, “Kooperatifler küçük karlarla iş yapmaya çalışırken, bir yandan da üretici ortaklarını destekliyorlar. Ortaklarımız bizlerden nakit avans, yem, veterinerlik, tohum gibi ürün ve hizmetler alıyorlar. Çünkü buranın sahibi onlar. Elbette bunların maliyeti var. Bunlar kasamızda nakit olarak bulunsa çok hızlı bir büyüme yakalayabiliriz. Kooperatiflerin güçlü olması ve firmalarla rekabet edebilmesi için devletin, yerel yönetimlerin desteklerine ihtiyaçları var” dedi.

 

Kaynak : EgeDünya Gazetesi 29 Nisan 2021 Baskısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.