Haberler

Bindiğimiz dalı kesiyoruz

ÖRKOOP Başkanı Ünal Önal, sütünün litresini 3 liraya satan üreticilerin o ücretle ancak 800 gram yem alabildiğini ve artan maliyetler nedeniyle hayvanlarını satacak noktaya geldiğini söyledi

Önal, hayvanların satılması ve kesilmesi durumunda ülke genelinde sütlü ürünlerde yaşanacak krize dikkat çekti. Yem fiyatlarındaki artış, kuraklık ve akaryakıta yapılan zamlar üreticiyi canından bezdirdi. Bir ayda yem fiyatlarına 4 kez zam yapılmasına rağmen süt fiyatında bir değişiklik veya zam yapılmadı. Sürekli maliyetlere para ödemek zorunda kalan üreticiler, yem masraflarını azaltmak için kendi arazilerinde yem bitkisi dikimine yöneldi ama bu kez kuraklık çiftçinin önünü kesti. Eli kolu bağlanan üreticilerin sesini yetkilileri duyurmak için harekete gecen Nazilli ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi(ÖRKOOP) Başkanı Ünal Önal, zamların önü kesilmemesi durumunda çiftçinin hayvanlarını ya kesileceğini ya da üretimin yapılmayacak duruma geleceğini söyledi. Tehlikenin boyutuna dikkat çeken Başkan Önal, “Süt fiyatlarında Ocak ayı başında başlayan zam, şubat ortalarında başlayan mevsimsel süt artışı ve koronavirüs tedbirleri kapsamında kapsamında iş yerlerinin de kapanması çifçilerimiz için zor süreç olmuştur. Kıraathane, cafe ve restaurantlarda kapanmaların olması ile beraber Şubat – Mart – Nisan ve Mayıs aylarında hem süt satan kooperatif, birlik ve süt müteahhitleri gibi sütünü sanayiciye satmada zorluklar yaşadı.” ifadelerini kullandı.

BİR AYDA YEM FİYATLARINA 4 KEZ ZAM YAPIYDI

Mevsimsel süt azalışlarının başladığı bu günlerde kıraathane, cafe ve restaurantların açıldığını belirten Önal, ”Turizm beklentileri ve yaz sezonuna girilmesiyle süt pazarı tekrar hareketlenme yaşanmaya başlanmış fakat sektörümüzün asıl sorunu olarak gördüğümüz yaklaşık 3 yıldır yem fiyatlarının değişkenliği ve özellikle son 2 ayda aşırı artışla 1 torba yem fiyatının 160 lira seviyelerine gelmesidir. Ülkemizde son günlerde artan kuraklığında etkisiyle sadece geçtiğimiz Mayıs ayı içerisinde üreticilerimizin hayvanını beslediği ve almak zorunda kaldığı fabrika yemlerine 4 defa zam yapılması üreticilerimizin moralini bozmakta ve tedirgin etmektedir. Kuraklık nedeniyle çiftçimizin hayvanını beslediği diğer yonca, mısır silajı, arpa, mısır vb. gibi ürünlerde de fiyat artışları yaşanmaktadır, bunu çiftçimiz kendi arazilerinde ekip biçerek maliyetini sabit tutabilmeye çalışmaktadır. Üreten çiftçimizin asıl dışarıdan almak zorunda olduğu kesif yem, tohum, gübre ve mazot gibi giderlerinde sürekli artış hayvancılıkta istikrarı bozmakta ve bizleri tedirgin etmektedir.” dedi.

YEM FİYATLARINDAKİ ARTIŞ DURDURULMALI

“Yem fiyatlarındaki artış mutlaka durdurulmalıdır.” şeklinde çağrıda bulunan Başkan Önal, “1 Ocak 2021 de başlayan ve bakanlığımızın fiyatları belirlerken baz aldığı süt/yem paritesi 1 litre süt ile 1,3 kg yem alabilmesi sağlanabilmeli ve bunu kalıcı yapabilmeliyiz. Şu an üreticilerimizden 2,50 ile 2,80 lira fiyat aralığında süt almaktayız ortalama 2,70 süt fiyatı sayarsak üreticimizin süt desteklemesiyle (0,30 kuruş) beraber bu 3,00 lira gibi bir rakamlara tekabül etmektedir. Üreticimiz 3 lira ile 900-950 gram yem alabilmektedir. Bu parite ile üreticimiz daha çok dayanamayacaktır ve hayvanlarını önce azaltmaya sonrada topyekün satacaktır yada kestirecektir. Çiftçimize para kazandırmalıyız ki faaliyetine devam etsin biz bunları daha önceki yıllarda çok yaşadık ve acı tecrübeler edindik, para kazanamayan çiftçimiz hayvanlarını satmadan bunu çözmemiz gerekiyor. Bakanlığımız tarafından Temmuz 1’den geçerli yeniden oluşturulacak süt fiyatlarının mutlaka mevcut yem ve maliyetler gözden geçirilerek düzenlenerek oluşturulması en az 3,60-3,70 olmasını ve yem fiyatlarının durdurulmasını kooperatifimiz üreticileri adına talep ediyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak : https://www.aydinhedef.com.tr/bindigimiz-dali-kesiyoruz-22337h.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.