Haberler

Önal, çiğ süt fiyatlarını değerlendirdi

Bölgenin en büyük süt işleme merkezlerinden biri olan Nazilli ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (ÖR-KOOP) Başkanı Ünal Önal, çiğ süt fiyatlarını değerlendirdi. Çiğ süt fiyatların en az 4 TL’ye yakın bir rakam olması gerektiğini söyledi. Ulusal Süt Konseyi, 1 Temmuz’dan itibaren yıl sonuna kadar geçerli olacak çiğ süt fiyatını 3 lira 20 kuruş ve 20 kuruş devlet desteği olarak açıklamıştı.

Açıklanan fiyatların üreticinin beklentisinin altında kaldığını vurgulayan Ünal Önal, son dönemde artan yem fiyatları, mazot, gübre gibi giderlerin yanında fiyatın devlet desteğiyle beraber en az 4 TL’ye yakın bir rakam olması gerektiğini söyledi. Önal, süt toplayıp sanayiciye süt tedariki yapan kooperatif, birlik ve süt müteahhitlerinin beklentisinin süt piyasasının hareketlenmesi olduğunu kaydetti.

“İÇ PİYASA HAREKETLENDİRİLMELİ”
Üretim fazlası sütü yurt dışına süt tozu ve krema olarak satıp, iç piyasanın hareketli tutulması gerektiğini söyleyen Önal, “Acilen üreten çiftçimiz için ürettiği sütteki maliyetini düşürmesini ve para kazanmasını sağlamalıyız. Bu da üreticimizin dışarıdan almak zorunda olduğu ve bugünlerde 1 torbası ortalama 160 TL’yi bulan yem fiyatlarını düşürmek yine çiftçimizin zaruri giderleri mazot, gübre ve elektrik vb. giderleri düşürmekle olacaktır” ifadelerini kullandı.

Kaynak : https://www.mansetaydin.com/haber/7311718/onal-cig-sut-fiyatlarini-degerlendirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.