Haberler

Aydın’ın parlayan yıldızı ÖRKOOP

Aydın’ın parlayan yıldızı ÖRKOOP, Türkiye’nin “1” NumarasıAydın’ın Nazilli ilçesinde bölge çiftçilerini kalkındırmak amacıyla 1979’da yılında 7 üretici tarafından kurulan Nazilli ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (ÖRKOOP), Aydın ekonomisine büyük katkı sağlarken, yatırımlarla günden güne büyüyor.

Bugün Aydın’ın en büyük markalarından biri haline gelen ÖRKOOP, 1979 yılında Nazilli-Kuyucak- Bozdoğan ilçelerinden sütlerini satamayan ve çareyi birlik olarak satmakta bulan 7 üretici tarafından kuruldu. Kooperatif 2726 ortağı, 137 personeli, 8 adeti süt taşıma tankeri olmak üzere 53 aracı ve yaklaşık 110 dönüm arazisi ile gelişimini emin adımlarla sürdürürken, 2019 yılı cirosu 264 milyon Türk lirası olarak kayıtlara geçti.

4300’e yakın üreticiden 300 ton süt
ÖRKOOP olarak Aydın iline bağlı Nazilli, Buharkent, Kuyucak, Karacasu, Bozdoğan, Yenipazar, Sultanhisar, Köşk, Koçarlı ilçelerinde  214 mahalleden ve Muğla, Kavaklıdere ve Denizli Sarayköy ilçelerinden 4300’e yakın üreticiden süt toplama faaliyetine devam ettiklerini belirten ÖRKOOP Başkanı Ünal Önal, “Günlük ortalama 300 ton sütün, ortalama 30 tonunu kendi bünyemizde var olan mandıra tesislerimizde peynir, yoğurt, ayran ve tereyağı üretiminde kullanıyoruz. Geriye kalan sütümüzü ülkemizin süt işleyen büyük firmalarına pazarlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Organik paketleme deposu Aydın’da İlk”
2016 yılında üretime başlayan yem fabrikasının saatte 20 ton yem üretme kapasiteli ile Türkiye’de bir Tarımsal Kalkınma Kooperatif’e ait tek örnek olduğunu söyleyen Önal, “2019 yılında hizmete giren ve bölgenin en büyük ve modern soğuk hava deposu ile hayata geçirdiğimiz projelerimize bir yenisini ekledik. 2020 yılında hizmete sunduğumuz  organik paketleme tesisi ile Aydın’da bir ilki gerçekleştirdik.” dedi.

Üreticiye tohum ve makine ekipman desteği
Kooperatifte 38 sözleşmeli veteriner ile üreticilerinin her zaman yanında olduklarını ifade eden Önal, “Veterinerlik hizmeti, yem tedariki, bölgede ekilen yazlık ve kışlık bitkilerin tohum tedariğini sağlarken, vatandaşlara makine ekipman desteğinde bulunuyoruz.” diye konuştu.

“ÖRKOOP markasını müşterilerle buluşturuyoruz”
Son yıllarda markalaşma üzerindeki çalışmalarına hız verdiklerini belirten Önal,  “Özellikle bölge çiftçimizin ürünlerini ÖRKOOP markası ile pazara sunma gayretimizi sürdürüyoruz.Kooperatif olarak incir, zeytin, zeytinyağı, kestane, bal, tahin, pekmez ve sucuk gibi ürünleri kendi satış marketlerimizde  müşterilerimizle  buluşturuyoruz.” dedi.

“Denizli-Ankara yolu üzerinde yeni projeler tamamlanıyor”
Kooperatifin kendi merkezindeki kafeterya ve satış mağazasına ek olarak, son 1 yılda Kuşadası ve Denizli’de satış marketlerini hizmete sunduğunu kaydeden Önal, “Şu günlerde,  Denizli-Ankara yol üzerine kahvaltı salonu ve satış marketi projelerimizi bitirmek üzereyiz ve en geç 1 ay içerisinde hizmete gireceğini müjdeliyoruz.” ifadelerini kullandı. Kaynak: Aydın’ın parlayan yıldızı ÖRKOOP, Türkiye’nin “1” Numarası

Kaynak : https://www.nazillihavadis.com/aydinin-parlayan-yildizi-orkoop-turkiyenin-1-numarasi-98970h.htm