Haberler

Bakan Pakdemirli’ye teşekkür etti 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Et ve Süt Kurumu (ESK) Genel Müdürlüğü’ne süt alımı konusunda verdiği talimatı değerlendiren ÖRKOOP Başkanı Ünal Önal, “Talebimiz yerine geldi. Bakanımıza çok teşekkür ederiz” dedi. 

Nazilli ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (ÖR-KOOP) Başkanı Ünal Önal, önceki gün yaptığı açıklamada Nazilli’de mevsimsel süt üretiminde yaşanan artış ve firmaların süt almaması nedeniyle süt piyasasının olumsuz etkilendiğini dile getirmişti. Önal, Tarım ve Orman Bakanlığı’na artan sütlerin süt tozu yapılması konusunda başvuru yaptıklarını belirtirken konuyla ilgili müjde geldi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaptığı açıklamada “Bazı bölgelerimizde süt üreticilerimizin, mevsimsel arz fazlalığına bağlı olarak süt satışında zorlandıklarını iletmeleri üzerine ESK Genel Müdürümüze talimatı verdim. İhtiyaç olan illerimizde en kısa sürede süt alımına başlıyoruz. Üreticilerimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.
 
GÜNLÜK 350 TON SÜT TOPLANIYOR
Üreticiler ve sektör adına Bakan Pakdemirli’ye teşekkür eden Başkan Önal, yaşanan sıkıntıdan en çok etkilenen kooperatifler arasında yer aldıklarını belirtti. Günlük 350 ton süt toplamaya başladıklarını belirten Önal, Bakanlığın çalışması ile ilgili de bilgi verdi. Tüm illerde Tarım ve Orman İl Müdürlüklerinin vasıtasıyla illerdeki fazla ve satılamayan süt litrelerinin bildirileceğini belirten Önal, her il için kota belirleneceğini kaydetti. Kotanın belirlenmesi sonrasında fabrikaların sütü alacağını ve süt tozu ve krema yapacağını dile getiren Önal, devletin belirleyeceği fiyattan süt satışı yapacaklarını dile getirdi. Önal, bu sayede pazarın sıkıntısız devam edeceğini sözlerine ekledi

Kaynak : https://www.aydinhedef.com.tr/bakan-pakdemirliye-tesekkur-etti-20224h.htm

Bir cevap yazın