Haberler

Çiğ süt piyasası bozuldu

ÖRKOOP Başkanı Ünal Önal, süt üretimindeki mevsimsel artış nedeniyle arz fazlası ortaya çıktığını ve çiğ süt piyasasının bozulduğunu açıkladı. Başkan Önal, fazla sütlerden toz yapılması için Tarım ve Orman Bakanlığı’na çağrıda bulundu.

Nazilli ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (ÖRKOOP) Başkanı Ünal Önal, yılbaşından bu yana 2 lira 80 kuruştan satılan çiğ sütün talebinde mevsimsel artış nedeniyle düşüş yaşandığını söyledi. Önal bu durumun fiyatı aşağı çektiğini açıkladı. Miktarın artıp fiyatın düşmesi sonrası süt piyasasının bozulduğuna dikkat çeken Başkan Önal çiğ süt üretcisinin günden güne daha büyük sıkıntılarla karşı karşıya kaldığını belirtti.
“SÜT TOZU UYGULAMASI BEKLİYORUZ”
ÖRKOOP’un mevsimsel süt artışıyla beraber günlük 350 ton süt toplamaya başladığını ve iki hafta önce Tarım ve Orman Bakanlığı’na Et ve Süt Kurumu kanalıyla fazla sütün süt tozu yapılması için başvurduklarını dile getiren Başkan Önal, “Tarım Bakanlığımızın bir an önce bizim gibi birlik ve kooperatiflerin talebini değerlendirmesini ve geçmiş yıllarda da başarıyla yaptığı süt tozu uygulamasını başlatmasını beklemekteyiz. Önceki yıllarda da bu uygulama süt artışı yaşanan Şubat-Mayıs ayları arasında yapılmıştı. Bu sayede ÖRKOOP gibi kooperatif ve birliklerin artan sütünü süt tozu yaptırarak piyasada oluşan süt fazlalılığı devletimiz tarafından değerlendirilmiş ve süt piyasası kendiliğinden düzenlenmiş olacaktır” dedi.

BAKANLIĞA ÇAĞRI YAPTI
ÖRKOOP gibi birçok kooperatif ve müteahhitlerin kendi imkanlarıyla satamadıkları fazla sütlerini toz yaptırdığına dikkat çeken Başkan Önal “Fakat bu çoğaldıkça sütten çıkan süt tozu ve krema fiyatları piyasada çoğalma nedeniyle fiyatları hemen düşmüştür. Bu yüzden bizlere zarar ettirmektedir, süt tozunu ise aylarca bekletme tehlikesiyle karşı karşıya bırakmıştır. Bunu bakanlığımız kontrolünde yaparsak geçmiş yıllardaki gibi hem süt piyasası düzelecektir hem de devletimiz birlik ve kooperatiflerden geçici süre alarak toza ve kremaya çevirecek bunlarıda tek elden uygun fiyatlarla yurtiçi ve yurtdışına satarak para bile kazanabilecektir. Bu uygulamanın bir an önce başlamasını ve bir an önce süt pazarındaki arz talebin dengelenmesini arzu ediyoruz” sözleriyle Tarım ve Orman Bakanlığı’na çağrıda bulundu.

Kaynak :https://www.mansetaydin.com/haber/6807505/cig-sut-piyasasi-bozuldu

Bir cevap yazın